Späť

XI. Chovateľský deň - Čaklov

Pridané: 1.10.2010 10:44:00 Počet zobrazení: 5198

01 Október 2010

Ing. Ivan Bogdányi, Bioservis Prešov

XI. Chovateľský deň Východoslovenského regiónu.

Slnečný deň, výborná atmosféra, pekná účasť a hlavne krásne zvieratá. Tak možno v krátkosti charakterizovať priebeh jedinej výstavy vo Východoslovenskom regióne zahrnutej do plánu akcií Ministerstva pôdohospodárstva SR v roku 2010, ktorý sa uskutočnil 24.septembra 2010 v priestoroch Spojenej školy v Čaklove.
Chovateľský deň zorganizovala firma Bioservis s.r.o Prešov v úzkej spolupráci s chovateľskými zväzmi zameranými na šľachtenie a rozvoj chovu hovädzieho dobytka.
Účasť takmer osemdesiatich zvierat z 13 chovov je dôkazom stáleho záujmu chovateľov prezentovať výsledky svojej práce, napriek nie práve najlepšej ekonomickej klíme v celom rezorte.
Z predstavených plemien najpočetnejšiu skupinu tvorili zvieratá kombinovaného úžitkového typu - slovenské strakaté. Mliekové plemená reprezentovali kravy a jalovice čiernej a červenej variety holštajnského plemena. Výkrmové plemená boli zastúpené plemenami limousíne a charolais.
Návštevníkov výstavy najviac zaujalo hodnotenie exterieru a výber víťazných zvierat a kolekcií z jednotlivých plemien. Rozhodujúcim tu bol súlad medzi úžitkovým zameraním plemena a exteriérom zvieraťa, kde sú vždy požadované najmä kvalitné končatiny a pevná konštitúcia, ostatné exteriérové vlastnosti sú závislé od chovného zamerania. Napríklad u mliekového typu je rozhodujúcim vemeno, jeho funkčné a tvarové vlastnosti.
Ako prvé boli hodnotené jalovice a dojnice oboch farebných variet holštajnského plemena. Hodnotiteľmi boli Ing. Igor Lichanec a Ing. Csaba Déneš zo Slovenskej holštajnskej asociácie.
V kategórii prvôstok víťazkou sa stala krava čiernej variety z chovu PD Kapušany, farma Lada ušné číslo SK000800646695 , ktorej otcom je býk Fab /ELN 017/. Jej osobitné postavenie v skupine holštajnských kráv zvýraznilo, že sa stala zároveň kravou s najlepším vemenom a Šampionkou plemena.

sam
Rovnako medzi staršími kravami zvíťazila krava čiernej variety z toho istého chovu ušné číslo SK 000800435293. Práve táto dojnica potvrdila skvelý súlad medzi exteriérom a produkciou, keď za svoju uzavretú 1. normovanú laktáciu nadojila 8503 kg mlieka s obsahom 3,60% tuku a 3,42% bielkovín.
Víťaznou kolekciou jalovíc sa stali červené jalovice z PD Jarovnice po býkovi ATE 011 Bravisi.
K úspechu tohto chovateľského dňa významnou mierou prispeli aj spolupracujúce organizácie, sponzori, vedenie Spojenej školy v Čaklove, žiaci, učitelia a majstri odborného výcviku, za čo im patrí naša vďaka.
Osobitné poďakovanie však patrí chovateľom za chuť predviesť výsledky vlastnej práce na verejnosti a za výbornú prípravu a predvedenie zvierat v týchto pre poľnohospodárov neľahkých podmienkach. Takýto postoj vlieva nádej a optimizmus do budúcnosti chovu dobytka v celom regióne.

kat
Ing. Ivan Bogdányi, Bioservis Prešov

V Trebišove 27. septembra 2010
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti