Späť

Výsledky „Naj ŠCH SR 2010“...

Pridané: 15.4.2011 16:35:00 Počet zobrazení: 4535

15 Apríl 2011

Zdroj: SHA Nitra 14.apríl 2011

Dňa 14. apríla sa v Centre výskumu živočíšnej výroby Nitra uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov 4. ročníka súťaže o „NAJLEPŠÍ ŠĽACHTITEĽSKÝ CHOV HOLSTEINSKÉHO PLEMENA“.
Vyhláseniu výsledkov predchádzalo odovzdanie dekrétu šľachtiteľský chov spoločnosti Food Farm s.r.o. Hlohovec, farma Dolné Trhovište. Spoločnosť FOOD FARM s.r.o. Hlohovec vznikla 1.8.1995 v rámci transformačného procesu. Je to diverzifikovaná, dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť so sídlom v Hlohovci.
Poľnohospodárska výroba je rozdelená do 3 spoločností:
- FOOD FARM s.r.o. - farmy Dolné Trhovište, Leopoldov, Panónia
- Agrovia a.s. - farmy Horné Otrokovce, Horné Trhovište, Tepličky
- PD Dolné Otrokovce so sídlom v Hlohovci – farmy Dolné Otrokovce, Tekoldany, Merašice

Firma sa orientuje vo svojej produkcii najviac na živočíšnu výrobu, rastlinnú výrobu, špeciálnu výrobu a od roku 2006 veľmi intenzívne aj vinárstvu. (160 ha viníc – značka Golguz, výroba viničových sadeníc – špeciálna výroba)
Živočíšnej výrobe jednoznačne dominuje chov HD s ročnou kvótovanou produkciou 12,5 mil. litrov mlieka. Zaujímavosťou je, že sa zaoberajú chovom dvoch plemien: holsteinského čiernostrakatého plemena (70%) a slovenského strakatého plemena (30%). Spolu predstavuje stádo dojníc 1375 ks, celé stádo HD s uzavretým obratom je 3330 ks. Ročne produkuje 300 ks jatočných býkov.
V kontrole mliekovej úžitkovosti - KÚ (k termínu 3.12.2010) dosiahli produkciu pri 446 uzavretých laktáciách 10 424 kg mlieka a priemerný vek pri prvom otelení 24 mesiacov 12 dní. Ešte viac však zaujme údaj o úžitkovosti na 1. laktáciách 10 094 kg mlieka, čo svedčí o kvalitnej práci s mladým dobytkom a poukazuje na potenciál, ktorý je do budúcnosti v stáde ukrytý.
O perspektívnosti stáda svedčí aj fakt, že vyše 60% kráv dojí nad 10 000 kg, priemer 100 najlepších dojníc je 12 905 kg mlieka. Z hľadiska celoživotnej úžitkovosti je na tom najlepšie krava č. SK000078804852, ktorá nadojila 115 033 kg mlieka. O jej výnimočnosti svedčí fakt, že to dosiahla za 9 laktácií pri priemere 10 812 kg mlieka na laktáciu! Takto by sme dalo pokračovať množstvom ďalších výborných ukazovateľov, ktoré charakterizuje tento chov. SHA blahoželá FOOD FARM s.r.o. k uznaniu štatútu šľachtiteľský chov holsteinského plemena.


Vyhlásenie výsledkov 4. ročníka súťaže o „NAJLEPŠÍ ŠĽACHTITEĽSKÝ CHOV HOLSTEINSKÉHO PLEMENA“.
Cieľom súťaže bolo najmä oceniť a spropagovať šľachtiteľskú prácu najlepších chovateľov holsteinského dobytka v Slovenskej republike. Pre istotu zopakujeme podmienky súťaže: Chovy, ktoré sa zapojili do súťaže sú zoradené podľa výsledného Indexu vytvoreného Centrom výskumu živočíšnej výroby v NITRE. Do výpočtu indexu boli použité údaje z kontroly mliekovej úžitkovosti za obdobie od 1.januára 2010 do 31.decembra 2010
Vzorec pre výpočet indexu:
Index = produkcia bielkovín x koeficient medziobdobia
Koeficient medziobdobia = 365 : priemerná dĺžka medziobdobia v podniku
Je potrebné poznamenať, že celá súťaž sa mohla uskutočniť už po štvrtýkrát len vďaka generálnemu sponzorovi všetkých ročníkov - spoločnosti Sano - Moderná výživa zvierat s.r.o. Mediálnymi partnermi už tradične boli Slovenský chov a Agromagazín.
V tabuľke sú uvedení 10 najlepší chovatelia „Top Ten“ za kontrolné obdobie KÚ od 1.1.2010 do 31.12.2010.

1

Absolútnym víťazom 4. ročníka súťaže sa stalo Poľnohospodárske družstvo Podlužany s výsledným indexom 318,56 pri produkcii 343 kg bielkovín a medziobdobím 393 dní.
 2

 

 

 

zľava s diplomom v rukách 6. miesto PPD Prašice - Ing. Golešényi, 5. miesto PDP Veľké Uherce - Ing. Pavlíková, 4. miesto - PD Prusy p. Chúťka

zľava s diplomom v rukách 10. miesto ŠH Búšlak s.r.o. - p. Bíró, 9. miesto MVL Agro s.r.o. - Ing. Rychtárech, 8. miesto PD Močenok - Ing. Svetík, 7. miesto PPD Inovec - Ing. Zaťková

Spoločnosť Sano - Moderná výživa zvierat s.r.o. zároveň pripravila pre zúčastnených chovateľov prednášku Ing. Kociána na tému „Paznechty robia mlieko“.

Slovenská holsteinská Asociácia aj touto cestou ešte raz ďakuje generálnemu sponzorovi súťaže spoločnosti Sano, Ing. Kociánovi, a v neposlednom rade všetkým holsteinským chovateľom a účastníkom 4. ročníka súťaže o „NAJLEPŠÍ ŠĽACHTITEĽSKÝ CHOV HOLSTEINSKÉHO PLEMENA SR“.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti