Späť

Odškodnenie za sucho môžu chovatelia žiadať od 20.10. 2022...

Pridané: 10.10.2022 06:24:20 Počet zobrazení: 255

10 Október 2022

Žiadosti o kompenzáciu sucha budú môcť oprávnení poľnohospodári - chovatelia, podávať cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) elektronicky a to ako reakciu na výzvu, ktorú vyhlásime 20. októbra 2022. Len ozdravená PPA a zrýchlené procesy na MPRV SR umožňujú, aby kompenzácia za sucho bola chovateľom vyplatená ešte v tomto roku a nemusia na ňu čakať niekoľko rokov, ako tomu bolo v minulosti. Celkovú alokáciu 50 miliónov EUR zo štátneho rozpočtu si napokon rozdelia chovatelia všetkých hospodárskych zvierat s výnimkou rýb a včiel, ktoré majú svoje iné podporné schémy.

Pôvodný zámer podporiť len prežúvavce bol na podnet ministra Samuela Vlčana zmenený a po analýze dostupných dát sa napokon pomoci dočkajú aj všetky druhy hydiny vrátane vodnej a kone. ,,Na základe analýz vieme, že sucho výnosy pšenice a jačmeňa neovplyvnilo tak dramaticky, ako úrodu kukurice a trávy na seno, ktoré sú primárnym zdrojom krmiva hospodárskych zvierat v zimnom období. Kompenzáciou chovateľov zároveň podporíme aj pestovateľov a v konečnom dôsledku sa prejaví aj v priaznivejšej cene za mlieka, či mäsa," ozrejmil minister Samuel Vlčan.

Peniaze bude vyplácať PPA prostredníctvom už existujúcej a notifikovanej Schémy štátnej pomoci na náhradu škôd spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe. Výška kompenzácie sa bude odvíjať od pásma postihnutia suchom znázorneného v priloženej mape.

mapa sucha 2022

Ďalšie info nájdete, ak si kliknete na odkaz:

https://www.mpsr.sk/sk/index.php?navID=1&id=18340

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti