Späť

Nový nástroj...

Pridané: 4.9.2012 11:23:00 Počet zobrazení: 3503

04 September 2012

Zdroj: Journal of Dairy Science

Mastitída zostáva naďalej najčastejším zdravotným problémom dojníc na mliečnych farmách po celom svete. V júlovom čísle časopisu Journal of Dairy Science, vedci z Belgicka popísali nový nástroj - metódu, ktorá umožňuje na základe genomiky presnú a rýchlu detekciu rozvíjajúcej sa subklinickej mastitídy u kráv analýzou vzorky mlieka priamo z mliečneho tanku na farme. Vyvinuli jednoduchý lineárny model na identifikáciu postihnutých kráv na základe:

  • známeho genotypu individuálnych kráv
  • pomeru alel SNP v mliečnom tanku

(Súčasný princíp genomických testov je založený na princípe SNP analýz - Single Nucleotide Polymorphism - analýzy jednonukleotidových polymorfizmov, kde zvieratá majú rozdielne nukleotidy v rovnakých pozíciách.)
Príklad štyroch zvierat s rozdielnymi nukleotidmi v rovnakých pozíciách.

snp
Štandardom v genomickom hodnotení hovädzieho dobytka je dnes použitie Microarray technológií na úrovni hodnotenia a analýzy 50.000 SNP pre jedno hodnotené zviera.

Metóda je v súčasnosti obmedzená najmä tým, že vyžaduje, aby všetky kravy na farme boli „ogenotypované“. Vedci však predpokladajú, že v budúcnosti sa bude stále viac využívať a genomické testy sa stanú úplne bežnou realitou práce na farmách.

Viac o tejto metóde si môžete prečítať na :

http://www.journalofdairyscience.org/article/S0022-0302%2812%2900390-6/abstract 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti