Späť

Novinky na kartách býkov...

Pridané: 1.12.2011 10:00:00 Počet zobrazení: 3828

01 December 2011

Katedra genetiky a plemenárskej biológie SPU v Nitre

Novinky...

Na základe dohody s Plemenárskymi službami SR, š.p. sú od novembra 2011 zverejňované na kartách býkov (klikni na obrázok býka) a v samostatných zoznamoch, okrem plemenných hodnôt ukazovateľov mliekovej úžitkovosti a produkčného indexu SPI, aj plemenné hodnoty za počet somatických buniek v mlieku. Plemenné hodnoty za počet somatických buniek sú z dôvodu zachovania normality údajov vyjadrené vo forme tzv. skóre za somatické bunky. Plemenné hodnoty menšie ako 3,0 predstavujú pozitívne znižovanie počtu somatických buniek a naopak plemenné hodnoty vyššie ako 3,0 predstavujú negatívne zvyšovanie počtu somatických buniek v kravskom mlieku. Plemenné hodnoty za somatické bunky budú v roku 2012 zabudované do pripravovaného a aktualizovaného Slovenského Holsteinského Indexu (SHI).

1

karty býkov s PH

 Interpretácia domácich plemenných hodnôt býkov...

Hlavnou výhodou domácich plemenných hodnôt (ak bola dosiahnutá istá požadovaná spoľahlivosť odhadu) je ich jednoznačná priama interpretácia. Publikovaným zahraničným plemenným hodnotám často chýba práve tento aspekt využitia. Iba v prípade použitia konverzie zahraničných plemenných hodnôt na domáce podmienky je možné eliminovať túto nevýhodu. Spravidla sa uspokojujeme iba s tým, že daný plemenník je zlepšovateľ, alebo zhoršovateľ konkrétnej exteriérovej vlastnosti. Priame využitie zahraničnej číselnej hodnoty je veľmi diskutabilné. Domáce plemenné hodnoty v konkrétnom číselnom vyjadrení umožňujú priamo predpovedať genetické zlepšenie v nasledujúcej generácií potomkov. Býk, ktorého domáca plemenná hodnota pre celkový typ je +2 prenáša na svoje potomstvo polovicu z tejto hodnoty (+1). Druhú polovicu prenáša matka. V prípade, že plemenná hodnota matky je tiež +2 platí: (2 + 2) / 2 = +2 pre potomka, alebo +1 od otca + 1 od matky = +2. Plemenné hodnoty pre detailné znaky (rozpätie lineárneho popisu 1 - 9 bodov) sa pohybujú v našich podmienkach od -2 body do +2 body. Plemenné hodnoty pre súhrnné znaky: stavba, mliečna pevnosť, končatiny, vemeno a plemenná hodnota pre celkový typ (rozpätie lineárneho popisu 50 -100 bodov) sú v rozpätí približne od –4 do +4 body.

Genetická základňa...

Genetickú základňu tvoria býky, ktorí majú pri odhade plemenných hodnôt použitých minimálne 10 dcér s lineárnym hodnotením exteriéru uskutočneným po prvom otelení. Štandardizácia plemenných hodnôt súhrnných znakov a celkového hodnotenia je uskutočnená na jednotnú smerodajnú odchýlku (priemerná hodnota plemenných hodnôt genetickej základne je 0 a hodnota smerodajnej odchýlky je 1). Odhadnuté plemenné hodnoty, ktoré majú výrazne vyššiu smerodajnú odchýlku ako 1.0 sa znižujú (príkladom sú plemenné hodnoty za stavbu tela), naopak plemenné hodnoty so smerodajnou odchýlkou približne 1.0 majú minimálnu zmenu. Pokles plemenných hodnôt spôsobený štandardizáciou ale žiadnym spôsobom neovplyvňuje poradie býkov, ktoré zostáva nezmenené. Dôvodom uvedeného definovania genetickej základne je lepšie porovnanie jednotlivých býkov a plemenných hodnôt medzi sebou ako aj medzinárodné odporučenia pre odhad plemenných hodnôt typu. Kritériom pre publikovanie výsledkov býkov je minimálny počet 10 dcér a 5 stád čo predstavuje hranicu spoľahlivosti približne 65 %. V prípade 100 a viac dcér je dosahovaná spoľahlivosť odhadu plemenných hodnôt minimálne 90 %.

Slovenský Holsteinský Index (SHI)...

Slovenský Holsteinský Index predstavuje formu selekčného indexu pre býkov, ktorý v sebe obsahuje genetické hodnotenie mliekovej úžitkovosti a genetické hodnotenie exteriéru v populácii holsteinského plemena na Slovensku. Mlieková úžitkovosť je reprezentovaná produkčným indexom vo forme agregátového genotypu (SPI), ktorý v sebe obsahuje plemenné hodnoty pre produkciu mlieka, tuku a bielkovín (kilogramové vyjadrenie) s príslušnými ekonomickými váhami (Plemenárske služby Slovenskej republiky, š.p.). Relatívna dôležitosť mliekovej úžitkovosti je 60 %. Exteriér vstupuje do Slovenského Holsteinského Indexu s relatívnou dôležitosťou 40 % vo forme plemennej hodnoty pre typ (celkové hodnotenie). Kritériom pre publikovanie je minimálna hranica spoľahlivosti odhadnutých plemenných hodnôt býkov pre genetické hodnotenie mliekovej úžitkovosti 75 % a pre genetické hodnotenie typu 65 % pri minimálnom počte 10 dcér a 5 stád v genetickom hodnotení exteriéru. Genetické hodnotenie mliekovej úžitkovosti a genetické hodnotenie exteriéru vstupuje do SHI po štandardizácii na základe smerodajných odchýlok jednotlivých znakov. Číselne sa Slovenský Holsteinský Index pohybuje v rozpätí približne od +300 do -300 bodov.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti