Späť

Nové plemenné hodnoty exteriéru býkov v SR...

Pridané: 18.11.2014 21:16:00 Počet zobrazení: 2450

18 November 2014

VÁŽENÍ CHOVATELIA a PRIAZNIVCI holsteina,

na web Slovenskej Holsteinskej Asociáce sme pridali novembrové plemenné hodnoty (PH) exteriéru 737 holsteinských býkov (odhad PH brožúra + karty býkov), kliknutim na nižšie umiestnené obrázky si ich možete pozrieť a stiahnuť.

Hlavnou výhodou domácich plemenných hodnôt (ak bola dosiahnutá istá požadovaná spoľahlivosť odhadu) je ich jednoznačná priama interpretácia. Publikovaným zahraničným plemenným hodnotám často chýba práve tento aspekt využitia. Iba v prípade použitia konverzie zahraničných plemenných hodnôt na domáce podmienky je možné eliminovať túto nevýhodu. Spravidla sa uspokojujeme iba s tým, že daný plemenník je zlepšovateľ,alebo zhoršovateľ konkrétnej exteriérovej vlastnosti. Priame využitie zahraničnej číselnej hodnoty je veľmi diskutabilné.
Domáce plemenné hodnoty v konkrétnom číselnom vyjadrení umožňujú priamo predpovedať genetické zlepšenie v nasledujúcej generácií potomkov. Býk, ktorého domáca plemenná hodnota pre celkový typ je +2 prenáša na svoje potomstvo polovicu z tejto hodnoty (+1). Druhú polovicu prenáša matka. V prípade, že plemenná hodnota matky je tiež +2 platí: (2 + 2) / 2 = +2 pre potomka, alebo +1 od otca + 1 od matky = +2.
Plemenné hodnoty pre detailné znaky (rozpätie lineárneho popisu 1 - 9 bodov) sa pohybujú v našich podmienkach od -2 body do +2 body. Plemenné hodnoty pre súhrnné znaky: stavba, mliečna pevnosť, končatiny, vemeno a plemenná hodnota pre celkový typ (rozpätie lineárneho popisu 50 -100 bodov) sú v rozpätí približne od –4 do +4 body.

Zároveň si môžete pozrieť najnovšie rebríčky býkov v Slovenskej republike - november 2014 zoradené podľa: Slovenského Holsteinského Indexu - SHI, Typu, Vemena, Končatín, Mliečnej pevnosti a Telesnej kondície kliknutím na jednotlivé odkazy:

Top 100 SHI holsteinských býkov Slovensko - november 2014

Top 100 holsteinských býkov podľa typu - november 2014

Top 100 holsteinských býkov podľa vemena - november 2014

Top 100 holsteinských býkov podľa končatín - november 2014

Top 100 holsteinských býkov podľa mliečnej pevnosti - november 2014

 

Top 100 holsteinských býkov podľa telesnej kondície - november 2014

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti