Späť

Návšteva u Ministra...

Pridané: 14.2.2013 10:43:00 Počet zobrazení: 5285

14 Február 2013

Vážení CHOVATELIA,

prinášame Vám krátku informáciu zo stretnutia s Ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky prof. Ing. Ľubomírom Jahnátkom, CSc.
 

    Dňa 12.2.2013 na pôde MPRV SR privítal minister prof. Ing. Ľubomír Jahnátek, CSc. predstaviteľov chovateľských zväzov hovädzieho dobytka. Stretnutia sa z iniciatívy Slovenskej holsteinskej asociácie zúčastnili:

Ing. Vladimír Chovan, predseda predstavenstva SHA
Ing. Ivan Hrica, výkonný riaditeľ SHA
Ing. István Pomichal PhD, predseda predstavenstva Zväzu chovateľov mäsového dobytka na Slovensku (ZCHMD), Ing. Matúš Kohút, výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka (ZCHSSD), Ing. Mária Ruseková, tajomníčka Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku (ZCHPD). 

Na stretnutí sa zúčastnili aj ďalší zástupcovia MPRVSR:
Ing. Martin Barbarič, generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a Ing. Andrea Hrdá, riaditeľka odboru ŽV MPRV SR.

Predmetom rokovania boli otázky súvisiace s podporou živočíšnej výroby.

Predstavitelia chovateľských zväzov vyjadrili spokojnosť s dosiahnutou mierou podpory plemenných kníh a chovateľských výstav, ktoré aj napriek kráteniu umožňujú realizáciu všetkých úloh.

Významná časť rokovania bola venovaná možnosti prechodov platieb SAPS na formu platobných nárokov. Rezort PaRV analyzuje možnosti a dopady zmeny systému vyplácania dotačných podpôr na požadovaný rozvoj živočíšnej výroby a špeciálnej rastlinnej výroby. Hlavným cieľom ministerstva je nastavenia podpôr tak, aby prišlo k zvýšeniu týchto druhov výrob a tým aj k rastu zamestnanosti. Pán minister prisľúbil, že v každom prípade bude zvolený spôsob, ktorý bude pre ŽV prijateľnejší.

Predstavitelia chovateľských zväzov vyjadrili názor, že najvhodnejšou formou zabezpečujúcou tento cieľ, je prechod z platieb SAPS na platby podľa platobných nárokov.
Pozornosť bola upretá aj na možnosti podpory ŽV z PRV, na ktorého príprave sa aktuálne pracuje.


Pán Minister oboznámil prítomných s výsledkami summitu v Bruseli, kde bol schválený viacročný finančný rámec EÚ na roky 2014 – 2020.

Jedným z pozitívnych signálov môže byť aj vývoj priamych platieb v rokoch 2013 – 2020:
2013 – 178,53 €/ha
2014 – 220,45 €/ha
2015 - 244,00 €/ha
2016 – 244,00 €/ha
2017 – 2020 – 250,00 €/ha

Priemer za obdobie bude 246,90€/ha, čím by sme sa mali zrovnať s krajinami V4 +Rakúsko.
Ďalším pozitívom by mala byť aj možnosť presunu prostriedkov z PRV (2. pilier) do priamych platieb, namiesto doterajších 15% na 25%.
Zmenila sa aj miera spolufinancovania SR fondov EÚ, v nasledujúcom rozpočtovom období bude na úrovni 75% namiesto doterajších 85%.
Zvýši sa aj podpora pre mladých farmárov a obciam a malým podnikateľom tiež pomôže aj úplné preplácanie DPH pri čerpaní európskych fondov.
Ing. Vladimír Chovan za všetky chovateľské zväzy HD poďakoval ministrovi za ústretový prístup a vyjadril presvedčenie, že deklarované zmeny pomôžu k zlepšeniu situácie v ŽV.

1
 2

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti