Späť

NAJ – červená holsteinská dojnica...

Pridané: 7.11.2010 22:09:00 Počet zobrazení: 3788

07 November 2010

PK SHA, Igor Lichanec

Slovenská Holsteinská Asociácia v spolupráci s Ing. Jánom Hubom PhD. z Centra výskumu živočíšnej výroby v Nitre zostavila rebríček najlepších holsteinských kráv SR zapísaných v Plemennej knihe SHA podľa Indexu vytvoreného CVZ na základe nasledovných kritérií:

Index = (Tuk kg + Bielkovina kg) x koeficient MO
koeficient medziobdobia MO = 365 : medziobdobie poslednej uzavretej laktácie
- žijúce zviera
- plemenná kniha oddiel A (podiel holsteinskej krvi vyšší ako 93,75%)
- posledná uzavretá laktácia v období 1.10.2009 – 30.9.2010
- medziobdobie MO väčšie ako 325 dní

Na 1. mieste sa umiestnila plemennica ušné číslo SK000800389734 z poľnohospodárskeho podniku Semat a.s. farma Kočišské s výsledným Indexom 1166. Táto dojnica má 5 rokov a v súčasnosti je na 3. laktácii. Na 2. maximálnej laktácii nadojila 15 001 kg mlieka, pri tukovosti 3,60% a 3,34% obsahu bielkovín (podrobné údaje - klikni na obrázok - karta kravy).
Výnimočná nie je len vďaka skvelej produkcii, ale aj bezproblémovej reprodukcii, čo potvrdzuje presne načasovaným telením – prvý krát sa otelila vo veku 2 roky a 4 mesiace, druhý krát vo veku 3 roky a 3 mesiace a tretí krát vo veku 4 roky a 3 mesiace. Má nemeckého otca Komty a amerického otca matky Addiction. To že „jablko nepadá ďaleko od stromu“ dokumentuje jej slovenská matka, ktorá mala rovnako skvelé zabrezávanie a uzavrela 4 laktácie s priemerom nad 10 700 kg mlieka.
Slovenská Holsteinská Asociácia aj touto formou srdečne blahoželá celému kolektívu zo Semat a.s. (najlepší šľachtiteľský chov red holsteina v SR) vedenému Ing. Miroslavom Hríbikom k tejto výnimočnej plemennici a skvelým výsledkom na farmách Veľký Dvor a Kočišské.


Top 10 kráv podľa Indexu


 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti