Späť

MilkBot...

Pridané: 5.2.2014 18:37:00 Počet zobrazení: 3227

05 Február 2014

Zdroj: http://dairysight.com/milkbot/etch Jim Ehrlich DVM

Vyskúšajte si  laktačný model MilkBot ®

Existuje nenáročný online nástroj (program „Etch-A-Lac“), jedná sa o jednoduchý nelineárny algebraický model, ktorý vám umožní vyskúšať si ako MilkBot ® vypočítava parametre laktácie z hmotnosti mlieka a nakreslí graf laktačnej krivky (najskôr si však prečítajte postup uvedený nižšie a až potom choďte na http://dairysight.com/milkbot/etch ).

Postup:
Kliknite na graf a pridajte bod, označujúci koľko nadojila vaša krava mlieka/ za koľko dní. MilkBot ® prepočíta ihneď krivku a ukáže vám na „ciferníkoch“ dole štyri parametre laktácie:

max. denné množstvo nadojeného mlieka (v kg), nábeh laktácie ( v dňoch), perzistenciu- trvanie laktácie (v dňoch) a konzistenciu-výkyvy dojivosti (v kg). Zároveň vám MilkBot ® vypočíta celkové množstvo mlieka za 305 dní a tiež predpovie, kedy krava dosiahne vrchol laktácie. Pridávajte ďalšie body a uvidíte, ako sa krivka a jednotlivé parametre menia a upravujú. 

- Nezabudnite označiť- zvoliť metrický systém (v hornej časti grafu, aby sa údaje automaticky zmenili z libier na kilogramy) a zároveň si vyberte poradie laktácie pre ktorú chcete výpočty urobiť (napr. prvú, druhú, tretiu a ďalšiu - pozri obrázok).

Problematika laktačného modelu MilkBot ® bude podrobne vysvetlená v aprílovom vydaní magazínu miniInfo v článku MVDr. Ehrlicha: “Z laktačných kriviek sa môžeme veľa dozvedieť…”

m