Späť

Memorandum o porozumení...

Pridané: 3.12.2009 18:48:00 Počet zobrazení: 3184

03 December 2009

Farmári „pretlačili“ mliekarne...

Uverejnené: Trend – 1.12.2009
Farmári pretlačili mliekarne
Spracovatelia mlieka sľúbili výkupné ceny ako je priemer v únii
Ešte pred pár mesiacmi slovenskí farmári vylievali kravské mlieko pred bránami mliekarní, lebo tie im zaň platili nízke ceny pod úrovňou výrobných nákladov. Dnes je medzi nimi zmier, ktorý farmári dosiahli vývozom surového mlieka do cudziny. Spracovatelia si uvedomujú, že tuzemské mlieko je vždy lacnejšie, ako keby ho mali voziť od chovateľov kráv z okolitých krajín. Preto s farmármi podpísali Memorandum o porozumení.
Dva body dohody
Informuje o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora s tým, že Slovenský mliekarenský zväz v ňom farmárom sľúbil dve zásadné veci. V prvom rade im mliekarne za mlieko budú odteraz platiť aspoň toľko, koľko zaň platí bruselská centrála Európskej únie pri svojich intervenčných výkupoch sušeného mlieka či masla do siete verejných skladov. Únia pri takýchto sťahovaniach prebytkového mlieka z trhu výkupné ceny nastavuje tak, aby kryli aspoň náklady na produkciu. Mliekarne tiež sľúbili, že do konca roka zabezpečia, aby sa výkupná cena mlieka na Slovensku dostala minimálne na priemer cien v Európskej únii. Farmári sa zasa zaviazali, že slovenským spracovateľským fabrikám budú dodávať minimálne 90 percent svojho mlieka.
K dohode o strážení vývozov mlieka do cudziny prišlo po tom, čo farmári začali pred pár mesiacmi vyvážať nezvyčajne veľa mlieka. Trebárs do Bulharska. Tamojšie mliekarne ponúkajú slovenským farmám päťročné zmluvy. V sporoch o mlieko sa na stranu farmárov pridal aj minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan. Sám ich na vývozy nabádal a otvorene hlásal, že ak slovenské mliekarne nebudú platiť za mlieko viac, vlastnou chybou sa vyblokujú z trhu.
Kríza a reakcie
Kríza na európskom trhu s mliekom sa rozbehla už pred zhruba rokom. Po rozbehu globálneho zdražovania potravín spred dvoch rokov začali európski farmári produkovať priveľa mlieka. No po nakopení prebytkov začala cena padať. Na Slovensku išla zo 40 centov za liter surového mlieka na menej ako 20. To farmárom nekrylo ani výrobné náklady a tak začali svoje stáda kráv vybíjať či predávať do cudziny. Teraz im k vyšším cenám pomáha okrem vývozu i to, že po znižovaní stád kráv v Európe, prebytky pomaly opúšťajú trh.
Výsledky prinášajú aj apely farmárov na bruselskú centrálu EÚ. Tá v októbri rozhodla, že intervenčné výkupy masla a sušeného mlieka a vyplácanie proexportných podpôr predlžuje o ďalších šesť mesiacov. Nejde pritom o lacné opatrenia. Za tento kalendárny rok na to únia vynaloží 600 miliónov eur. Okrem toho ministri poľnohospodárstva farmárom odobrili aj ďalšie bonusy. Chovatelia kráv majú budúci rok dostať mimoriadne výpomoci v objeme 300 miliónov eur a navyše im môžu už teraz nadštandardne pomôcť aj ich domáce vlády. Z vlastných rozpočtov môžu farmárom vyplácať jednorazové národné výpomoci v objeme najviac 15 tisíc eur na farmu.
Jasné je, že slovenské mliekarstvo sa v tomto konkurenčnom boji na európskom trhu zaradilo medzi porazených hráčov. Slovenský zahraničný obchod s mliečnymi výrobkami bol síce dlho v prebytku, ale teraz sa naopak prepadol do pasívneho salda. Za prvých šesť mesiacov tohto roku sa síce medziročne o skoro deväť percent znížili dovozy mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensko. Na hodnotu 97 miliónov eur. No slovenské vývozy do cudziny klesli za sledované obdobie o vyše 40 percent, na 91 miliónov eur. Zahraničný obchod s mliekom teda zaznamenal pasívne saldo šesť miliónov eur. Za prvý polrok minulého roku bol ešte v pluse skoro 47 miliónov eur. Za polrok medziročne najviac klesli slovenské vývozy mlieka a kyslomliečnych výrobkov. Až o 70 percent. O polovicu klesli vývozy sušeného mlieka. Najlepšie si držali pozície v zahraničí slovenské syry. Ich vývoz klesol len o 13 percent.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti