Späť

Kompletný tucet...

Pridané: 7.7.2010 20:20:00 Počet zobrazení: 3331

07 Júl 2010

Zdroj: Plemenná kniha SHA

Kompletný TUCET ...

Na konci mesiaca jún doplnila na presný tucet Galériu stotisícových holsteinských kráv v SR plemennica pochádzajúca zo šľachtiteľského chovu Poľnohospodárskeho družstva Krupá so sídlom v Dolnej Krupej.
Ak sa na ňu pozrieme bližšie zistíme, že určite nie je obyčajnou - „tuctovou kravou“. 100-tisíc kilogramov mlieka vyprodukovala už za necelých 8 laktácií. Navyše mlieko ktoré dodnes produkuje sa vyznačuje mimoriadne vysokým obsahom zložiek. Do 30.júna vyprodukovala takmer 5 ton tuku s priemerom 4,82% za laktáciu. Rovnako skvelé výsledky dosiahla i v produkcii bielkovín, pri priemernom obsahu 3,41% ich vytvorila skoro 3,5 tony. Odchovala 7 teliat (3 býčky a 4 jalovičky). Ôsma gravidita skončila predčasne už po siedmich mesiacoch zmetaním, čo sa čiastočne negatívne prejavuje aj na jej súčasnej produkcii. Najviac mlieka nadojila na 5. normovanej laktácii 13753 kg mlieka pri obsahu tuku 4,66%.
Zaujímavý má aj pôvod. Jej otcom je býk pôvodom z USA BURKET-FALLS NO-NOX RED-ET, ktorý sa predával pod štátnym registrom CDR-1. Otcom matky je veľmi známy a mimoriadne intenzívne používaný býk v SR REFLECTION RED – 121, ktorý má v databáze plemennej knihy Slovenskej Holsteinskej Asociácie zapísaných 13 153 dcér.
Exteriér tejto kravy je napriek 12 rokom veku a ôsmim laktáciám stále veľmi funkčný (pozri foto). Má pevné končatiny, veľmi dobrú stavbu tela, pevne upnuté a dobre utvárané vemeno, solídnu mliečnu pevnosť.

16. apríla tohto roku bola pripustená a hlavný zootechnik Ing. Tomáš Šoka nám 8. júla potvrdil skvelú správu,  že je opäť teľná.
Slovenská Holsteinská Asociácia aj touto cestou blahoželá celému kolektívu Poľnohospodárskeho družstva Krupá vedenému Ing. Jozefom Vadovičom k tomuto výnimočnému zvieraťu.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti