Hľadajme možnosti, nie výhovorky...
Pridané: 23.8.2022 16:37:46 Počet zobrazení: 422
23 August 2022
Ing. Marian Nagy
Hľadajme možnosti, nie výhovorky...
Nedávno som mal možnosť zúčastniť sa osláv 30. výročia založenia Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka. Klobúk dolu pred organizátormi, podujatie v peknom areáli Nestville parku v Hniezdnom bolo skutočne vydarené.
Úvod podujatia patril semináru, počas ktorého odznelo niekoľko prednášok. V priebehu niektorých z nich som však zostal pomerne rozčarovaný. Jemne povedané, myslím že neboli dôstojné, resp. primerané úrovni podujatia. Mal som potrebu reagovať už priamo na mieste, ale konfrontácia by asi nebola na mieste, vzhľadom k slávnostnej atmosfére. Ak zoberieme do úvahy úsilie, ktoré organizátori vynaložili, myslím že by si boli zaslúžili viac rešpektu, resp. serióznejší prístup od niektorých prednášajúcich. Konkrétne by som sa chcel vrátiť k téme „Odchovu jalovíc".
Chov dojníc prechádza v súčasnosti mimoriadne náročným obdobím. Okrem iného dochádza k enormnému nárastu cien všetkých vstupov. Pri hľadaní možných rezerv je jednoznačne na mieste baviť sa aj o odchove jalovíc.
Najmä z dôvodu, že po nákladoch na krmivá, sú náklady na obmenu stáda druhou najväčšou položkou v chove dojníc ! K tejto téme by sme mali teda pristupovať s plnou vážnosťou. Pričom na podujatí zazneli argumenty typu (parafrázujem) : „Mali by sme možno posunúť vek pri 1. otelení za hranicu 24 mesiacov. Vo veku 24 mesiacov sa totiž jaloviciam mení mliečny chrup. Prechádzajú teda náročným obdobím. A ak sa k tomuto ich „dentálnemu problému" pridruží problém v zmysle toho, že si prejdú v tom istom čase popôrodným obdobím, nemožno sa potom čudovať, že majú následne prvôstky problém v reprodukcii.
Možno by sme sa nad týmito vetami mohli len pousmiať a nepripisovať im veľkú relevanciu. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som sa následne s týmto bonmotom stretol na farme s tým, že si ho chovateľ skutočne osvojil a použil ako argument na obhájenie priemerného veku 27 mesiacov pri 1.otelení.
Výmena mliečnych zubov u detí začína v zhruba v 6-tom roku života a končí okolo 12-teho. Napadlo mi, že pri použití tejto logiky by možno autor odporučil posunúť vek nástupu detí do školy. Aby sme ich nevystavovali ďalšiemu stresu v tomto náročnom období?
Ale žarty bokom a skúsme prejsť k faktom. Síce som sa nikdy nestretol so serióznou štúdiou (žiada sa mi doplniť, že ani s neserióznou), ktorá by skúmala vplyv výmeny mliečneho chrupu na reprodukciu prvôstok. Musím priznať, že som sa doteraz nevenoval výmene chrupu u HD, ale pre zaujímavosť uveďme teda na správnu mieru aj tento údaj: (Tabuľka 1)
Tabuľka 1
Poďme ale späť k téme veku prvého otelenia. Ak chceme nejaký ukazovateľ na farme riešiť, resp. vylepšiť musíme v prvom rade vnímať, že máme, resp. či vôbec máme v tomto smere problém.
Aké sú teda objektívne čísla v tomto smere na Slovensku ? Pre vyššiu preukaznosť som použil čísla zo všetkých fariem z Kontroly úžitkovosti na Slovensku, z aktuálnej ročenky (t.j. 36 000 prvôstok) (Tabuľka2 – Úžitkovosť prvôstok podľa veku pri 1.otelení)
Benefit kvalitného odchovu mladého dobytka je z týchto čísiel nesporný. Čím nižší vek pri prvom otelení, resp. čím lepšie odchované prvôstky tým vyššia produkcia na prvej laktácii.
Argument o výmene chrupu jalovíc, ktorý zaznel na podujatí, je teda asi tak absurdný ako ten, ktorý som uviedol pri nástupe detí do školy.
Pre mňa dôležitým a zároveň nepríjemným faktom z tejto tabuľky je, že ešte stále máme vyše 15 % chovov, kde priemerný vek 1.otelenia je nad 30 mesiacov. Toto číslo je z môjho pohľadu neobhájiteľné ! Ak to chcem vidieť pozitívne, mohol by som povedať, že máme ešte veľký potenciál na zlepšenie ekonomiky chovu dojníc, resp. že sme ešte nevyčerpali všetky možnosti.
Určitým nedostatkom tejto tabuľky je, že v KÚ nie sú analyzované dáta prvôstok otelených pod 24 mesiacov. Preto na ilustráciu niektorých ďalších zaujímavých ukazovateľov, ktoré súvisia s vekom pri 1. otelení, resp. s kvalitou odchovu použijem čísla z Veľkej Británie (396 534 ks prvôstok, 6985 stád r.2006-2008). Čísla sú zobrazené v nasledujúcich grafoch:
So znižovaním veku prvého otelenia jednoznačne rastie výška produkcie vyjadrená na deň života dojnice.
Prvôstky ktoré sa telia vo vyššom veku majú tendenciu mať v následnej laktácii vyššie medziobdobie.
Lepší odchov sa odzrkadlí dokonca v kvalite zdravia mliečnej žľazy. Prvôstky otelené mladšie majú následne nižšiu úroveň somatických buniek.
Najaktuálnejšie údaje v tomto smere sú z mája 2022, zo sledovania 1,1 milióna prvôstok:
V tejto štúdii porovnávali produkciu mlieka od narodenia (na deň života) a tiež produkciu od 1. pôrodu (t.j. v produkčnej časti života) (Tabuľka3)
Tabuľka 3
Mohli by sme analyzovať vplyv veku pri 1. otelení na jednotlivé zootechnické ukazovatele, tak ako sú uvádzané vyššie. Najdôležitejší údaj je však nakoniec ekonomický profit. Zaujímavé je sledovať ako sa mení pohľad počas rokov aj v tomto smere, resp. ako sa prejavuje progres v odchove mladého dobytka na ekonomiku chovu HD.
Staršie dáta z Kanady sú z rokov 2005 až 2008, kde bolo sledovaných 690 000 holsteinských dojníc, ktoré dosiahli vek aspoň 6 rokov (teda v priemere cca 3 laktácie):
V grafe vidíme ekonomický profit na 1 kus, ktorý bol dosiahnutý počas veku 6 rokov verzus vek pri 1.otelení:
Najvyšší ekonomický profit bol dosahovaný pri zvieratách, ktoré boli otelené vo veku 22 mesiacov. Zlepšenie odchovu (veku) z 26 na 22 mesiacov prinieslo 880 dolárov na kus. Pričom ďalšie zníženie veku už neprinieslo ekonomický prínos.
Naproti tomu, v podobnej štúdii novšie dáta z USA priniesli nasledovné výsledky: V období 2016 – 2021 sledovali 1,1 milióna dojníc (dojené 3 x denne) , ktoré ostali v stáde minimálne 5 rokov. Najvyšší príjem bol vykazovaný pri zvieratách, ktoré sa otelili vo veku 20 mesiacov. Pričom, ak sa dojnice otelili vo veku 26 mesiacov, príjem na zviera bol v porovnaní s nimi, teda s 20 mesačnými nižší o 1755 dolárov !
Vyššie uvedené grafy dobre ilustrujú ako sa chovateľský svet posúva. V roku 2008 najvyšší profit bol pri prvôstkach otelených vo veku 22 mesiacov. O desať rokov už najlepšie ekonomické čísla boli pri prvôstkach otelených vo veku 20 mesiacov. Je to dané tým ako sa učíme jalovice odchovávať stále lepšie a lepšie.
Otázka teda nestojí tak, či je možné pripustiť jalovicu vo veku 13 mesiacov. Ale či vieme urobiť odchov teliat, resp. mladého dobytka tak kvalitne, aby boli zvieratá v tomto veku vhodné, teda pripravené na pripustenie. Odpoveď je, nesporne ÁNO, je to možné. Žiada sa mi povedať, že je to nevyhnutné. Je nevyhnutné, aby sme hľadali všetky formy, možnosti aby sme odchov ako taký robili kvalitnejšie.
Podstatné je zároveň vnímať, že chovateľský svet sa stále posúva. Našťastie je tomu tak aj na Slovensku. Máme mnoho fariem, kde už je kvalita odchovu na skutočne vysokej úrovni. Kde priemerný vek pri 1.otelení je okolo 22 mesiacov a zároveň produkcia na 1. laktácii okolo 11 000 kg. Ako príklad uvediem napr. PD Jurová – Baka, vek 22 mesiacov, produkcia na 1. laktácii 10 960 kg, podobne AT Dunaj – Dubník 22 mesiacov 12 dní, produkcia 10 804 kg. Ale mohol by som spomenúť Bátku, Food Farm Dolné Trhovište, Poľnohospodár Nové Zámky, Majcichov, Agrocontract Mikuláš, PD Horné Obdokovce atď...
Naše možnosti, resp. zootechnické limity, pritom zďaleka nie sú vyčerpané. Dôležité je uvedomiť si rezervy a namiesto demagógií a výhovoriek využiť potenciál na zlepšenie. Vylepšenie odchovu mladého dobytka je jednou z možností v tomto smere a zároveň jednou z najlepšie návratných investícií.