Späť

EuroGenomics...

Pridané: 5.1.2011 13:33:00 Počet zobrazení: 3662

05 Január 2011

Marie Marková, CRV Czech Republic, spol. s r.o.

Ďalšie spresnenie genomických hodnôt v rámci združenia EuroGenomics.

Od roku 2009 spolupracujú partneri v združení EuroGenomics (VikingGenetics, UNCEIA, DHV a VIT a CRV) na ďalšom zvyšovaní spoľahlivosti genomických plemenných hodnôt. Vďaka zlúčeniu všetkých údajov preverených býkov bola vytvorená veľmi rozsiahla referenčná populácia 16 000 býkov, ktorá umožnila spresniť odhad efektov DNA markerov. V júli uznal INTERBULL národné genomické hodnoty založené na tejto referenčnej populácii aj pre oficiálne zverejnenie. Vďaka tomu sa od augusta na základe genomických plemenných hodnôt uskutočňuje medzinárodný obchod s mladými býkmi.

Keďže bola spolupráca medzi partnermi Eurogenomics veľmi úspešná, rozhodli sa v nej členovia pokračovať. Podpísali novú zmluvu, v ktorej sa zaviazali k výmene genomických dát a údajov o potomstve všetkých novo preverených býkov. Posledná výmena zahŕňala 2 300 býkov, čo znamená, že nová referenčná populácia EuroGenomics zahŕňa 18 300 býkov - to predstavuje najväčšiu referenčnú populáciu na svete.

Jedným z hlavných cieľov členov EuroGenomics je objektívna predpoveď spoľahlivých plemenných hodnôt. Aby nedochádzalo k nadhodnoteniu genomických plemenných hodnôt, nezahŕňajú sa do referenčnej populácie údaje o matkách býkov.

Ďalšia spolupráca medzi partnermi spočíva v podrobnejšom genotypovaní . 550 najpoužívanejších holsteinských býkov bolo znova genotypovaných pomocou najnovšieho Illumina DNA čipu, ktorý dokáže prečítať 777 000 markerov (namiesto 50 000 markerov u štandardného DNA čipu). Dá sa predpokladať, že detailnejšie genomické informácie zvýšia nielen spoľahlivosť genomických plemenných hodnôt u holsteinských býkoch, ale môžu hrať dôležitú úlohu aj u ostatných plemien dobytka.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti