Späť

CLA zlepšuje plodnosť kráv...

Pridané: 10.6.2014 16:19:00 Počet zobrazení: 3130

10 Jún 2014

Ing. Eduard Hornik, Bernhard Feix GmbH eduard.hornik@windowslive.com

Neplodnosť je jednou z hlavných príčin vyraďovania vysokoprodukčných dojníc. Zlepšenie plodnosti v stáde je preto hlavnou snahou každého farmára. Jedným z najlepších riešení vedúcich k dosiahnutiu tohto cieľa je skrmovanie CLA (konjugovanej kyseliny linolenovej). CLA je známa pre jej vysoko efektívnu podporu metabolizmu kráv, najmä v prvých dňoch laktácie. Metabolizmus je skĺbený s vysokou plodnosťou. CLA poskytuje tieto výsledky redukciou tukovej mobilizácie v kombinácii s vysokou dojivosťou.

Mnoho štúdií poukazuje, že plodnosť dojníc sa preukazne zlepšuje, keď sa pridá CLA do koncentrátu.
De Veth et al. (2009) zistil, že pravdepodobnosť zabreznutia je oveľa vyššia v skupine s prídavkom CLA ako v kontrolnej skupine. 50% kráv v kontrolnej skupine bolo teľných do 172 dní, zatiaľ čo v skupine s CLA bola táto úroveň dosiahnutá po 140 dňoch a po 115 dňoch. CLA bola taktiež úspešná v redukovaní ,,neplodných dní” na 57 resp. až na 31 dní.
Po skompletizovaní pozorovaní plodnosti kráv (približne 350dní) zhruba 90 % kráv bolo teľných, ale iba 74% z kontrolnej skupiny.

1

Castaneda-Guiterrez et al. (2007) modeloval štúdiu, ktorá potvrdzuje efekt CLA ako i jej potenciálny účinok na zvyšovanie úrovní progesterónu. Progesterón chráni plodnosť prostredníctvom vyššej úrovne životaschopnosti embryí. 

2

Rozdielne štúdie poukazujú taktiež na iné, nasledujúce výsledky dosiahnuté pri použití CLA v krmive pre dojnice.
• Redukcia počtu inseminácií potrebných na zabreznutie (o 0,3)
• Zvýšenie úrovne zabrezávania ( asi 70% do 126 dní po otelení)
• Skoršia ovulácia po otelení (o 12 dní)

Z uvedených príčin bol spoločnosťou PALITAL navrhnutý a vyrobený produkt Fatrix – CLA s jasným úmyslom : zdravá krava/dojnica. Zdravá dojnica je dlhovekejšia, čoho výsledkom je preto vyššia úžitkovosť. 
Počas skrmovania Fatrix – CLA farmári spozorovali tiež jasnejšie prejavy ruje a menej zmien v telesnej kondícii dojníc. Farmári tiež predpokladajú nižšiu hladinu zadržaných lôžok.

Čo je tajomstvom Fatrix – CLA?

Skrmovanie CLA redukuje novú syntézu mliečneho tuku vo vemene dojnice. Čím vlastne spotreba energie u kráv klesá, pretože sa znižuje obsah tuku v mlieku. Fatrix – CLA preto vedie k redukcii čerpania energie z telových rezerv počas vysokej úžitkovosti, pretože preukazne redukuje ketózu a pokles telesnej kondície. Takéto riadené ,,redukovanie” metabolizmu má pozitívny vplyv na celkový zdravotný stav vysokoprodukčných dojníc a umožňuje im zachovať si vysokú plodnosť.
Ako bolo spomenuté vyššie, Fatrix – CLA redukuje produkciu mliečneho tuku. Toto chráni telové rezervy vysokoprodukčných dojníc a taktiež môže redukovať nežiaduce efekty tepelného stresu, pretože sa optimalizuje metabolicky interná energetická rovnováha. Predovšetkým dojnice pod tepelným stresom znižujú príjem krmiva, čo nabúrava ich metabolizmus. Toto degraduje prísun energie a výsledkom je pokles na dojivosti 10 – 25% v závislosti od teploty prostredia.
Pri dlhotrvajúcej perióde s horúcim počasím je plodnosť kráv degradovaná. Prejavy ruje sú slabšie a priebeh ruje je kratší.
Praktické pozorovania dokazujú, že to často trvá i viac týždňov pokiaľ sa stádo spamätá z predĺžených horúčav. Fatrix – CLA môže preto podporiť zdravie zvierat predovšetkým počas horúcej periódy a teda rizika vzniku tepelného stresu.
      
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti