Späť

Americké dávky pod röntgenom...

Pridané: 10.1.2011 20:41:00 Počet zobrazení: 4834

10 Január 2011

Ing. Jan Nevoral, MTS spol. s r.o. Jičín, ČR

Letiskové kontroly sú zdĺhavé a tým pre mnohých nepríjemné. Nejde len o rutinné prehliadky cestovných pasov, turistických víz a ďalších dokladov, ale aj o röntgenový skríning Vás i Vašej batožiny. Inseminačné dávky, ktoré pre Vás z krajiny za "veľkou mlákou" dovážame, sú tiež podrobené komplexnej kontrole. Pre Vaše kľudné spanie sa jedná najmä o veterinárne osvedčenie a ďalšie dovozné povolenia. Len tak predsa môžete zaspávať s pokojným vedomím, že dávky, ktoré vo svojich chovoch používate, sú bez závad. Pejetky s hlbokozmrazeným semenom sú tak doslova pod röntgenom. Doslova preto, že letiskoví colníci používajú spomínaný röntgen, ktorým kontrolujú nielen cestujúcich, ale aj akékoľvek dovážané tovary.

Zlé jazyky by mohli tvrdiť, že vďaka röntgenu sú americké dávky poškodené a ich použitie v česko-slovenských podmienkach je tak zaťažené týmto bremenom. Veď RTG lúče majú karcinogénne účinky! „Semienko“ pochybnosti vzklíčilo aj v hlavách vedcov, ktorí na vrub toho publikovali prácu s názvom "Efekt letiskového skríningu X-lúče na býčie spermie". Práca vyšla vo vedeckom časopise Endocrinology v roku 2010. A ako je to teda naozaj?

Napriek tomu, že je už dlhšiu dobu známe, že RTG nepôsobí na spermie, vajíčka ani embryá príliš blahodárne, nikdy nebol testovaný vplyv röntgenu v podmienkach letiskových kontrol a táto práca je prvou svojho druhu. Autori článku tak predpokladali, že ožiarenie poškodzuje DNA, ktorá nesie genetickú informáciu. A pretože je spermia tvorená z prevažnej väčšiny práve nukleovú kyselinou DNA, jej prípadné poškodenie by zahŕňalo takmer celú spermiu, resp. hlavičku, ktorá genetickú informáciu nesie. To by bolo veľmi nepríjemné. V dôsledku toho by sme mohli tiež predpokladať zníženú vývojovú schopnosť embryí, ktoré vzniknú po oplodnení oocytov ožiarených spermií. Vedci zašli vo svojich úvahách tak ďaleko, že predpokladali dokonca zvýšenú mieru vzniku karcinómu u teliat narodených po ožiarených inseminačných dávkach.

Zhrňme si skutočnosti: inseminačné dávky sú podrobené RTG lúčom pri vstupe na letisko a aj výstupe z neho. V prípade vedeckej práce sa jednalo o americké letiská. Členovia vedeckého tímu a autori článku vystavili hlbokozmrazené inseminačné pejetky röntgenovým lúčom dokonca 3x (spermie do zahraničia cestujú obyčajne s medzipristátím). Poškodenie spermií bolo vyjadrené podielom deliacich sa embryí a vzniknutých blastocýst v porovnaní s neožiarenou kontrolnou skupinou.
Zvedaví experimentátori použili vo svojich pokusoch bežné inseminačné dávky holštajnských a jerseyských býkov. V pokuse boli simulované podmienky kontajnera s tekutým dusíkom. Po ožiarení dávok röntgenom boli spermou oplodnené oocyty, z ktorých sa v podmienkach in vitro vyvíjali embryá. Podľa počtu embryí, ktoré sa z týchto pokusov začali vyvíjať, usudzovali vedci na mieru poškodenia spermií.

A čo prevratného tím vedcov vypátral?

K nášmu i Vášmu potešeniu možno konštatovať, že röntgen spermie neovplyvňuje!!! "Ožiarené" semeno malo rovnakú kvalitu ako neröntgenované a nemožno sa tak na takéto dávky "pozerať cez prsty". Nemusíte sa tak obávať toho, že röntgen nepriaznivo ovplyvňuje oplodňovaciu schopnosť ani následný vývoj vzniknutých embryí. Prípadné neúspechy zabrezávania teda nemožno zvádzať na letiskové röntgeny.
Ako je však možné, že sú spermie tak odolné voči žiareniu, keď naše bunky môžu byť poškodené celkom ľahko? Možných vysvetlení je hneď niekoľko. Medzi najreprezentatívnejší patrí skutočnosť, že hlavička, teda jadro spermie obsahuje odlišné proteíny ako jadro telových buniek. Tieto bielkoviny slúžia k poskladaniu DNA v bunkovom jadre tak, aby zaberali čo najmenej miesta. Jadro spermie vďaka svojim jedinečným bielkovinám zaberá iba 1 / 6 jadra telovej bunky, a tak je DNA v hlavičke spermie obsiahnutá oveľa odolnejšia. Rovnako možno predpokladať vyššiu odolnosť býčieho spermatu v porovnaní so spermiami iných hospodárskych a domácich zvierat. V neposlednom rade musíme spomenúť, že intenzita žiarenia RTG lúčov je na letiskách veľmi nízka; u ľudskej spermy došlo k poškodeniu spermií až pri žiarení 100 000x intenzívnejšom ako je používané letiskové! Oproti odolnému býčiemu a mužskému spermatu sú na tom, pre zaujímavosť, veľmi zle kocúri, ktorých spermie sú veľmi citlivé; už smiešna letisková intenzita RTG významne poškodzuje ich spermie, na ktoré sa potom už nemožno ani krivo pozrieť mikroskopom ...
Výsledky publikovanej práce snáď spoľahlivo presvedčia odbornú verejnosť o neškodnosti letiskového röntgenu na býčie spermie. Zároveň však nalieva chovateľom čistého vína, pretože neúspechy reprodukcie v chove nemožno zvádzať na martýrium, ktorému sú inseminačné dávky pri dovoze podrobené. Takže sme zase tam, kde sme boli - ak chceme zlepšiť graviditu, zamerajme sa na stránke spermy, na správne a metodické zaobchádzanie s inseminačnými dávkami pri skladovaní, prekladaní, príprave k inseminácii a pri inseminácii samotnej ... Ak ovšem, v súlade s vývojom celej spoločnosti, neplatí myšlienka z priloženého vtipu ....

Literatúra
Hendricks, KEM; Penfold, LM; Evenson, DP; Kaproth, MT; Hansen, PJ 2010. Effect of airport skríning X-irradiation on bovine sperm chromatín integrity and embryo development. Theriogenology, 73: 267 - 272.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti