Späť

Aktualizovaný vzorec TPI...

Pridané: 5.12.2014 21:07:00 Počet zobrazení: 2685

05 December 2014

Holsteinská Asociácia USA aktualizovala vzorec pre výpočet indexu TPI.

V decembrovej topke sú holsteinskí býci po prvýkrát zoradení podľa nového vzorca TPI. Aktualizovaný vzorec obsahuje dva nové čiastkové indexy:
Index pre konverziu krmiva – Feed Efficiency (FE) a index plodnosti – Fertility Index (FI). Tieto indexy jednak zvyšujú hodnotu vlastného TPI ako selekčného nástroja, ale zároveň index posúvajú viac na dôležité ekonomické faktory.

Súčasný pomer váh v indexe:

Produkcia 46 %
Zdravie a plodnosť 28%
Typ 26%

Nová hodnota pre konverziu krmiva – Feed Efficiency (FE) hodnotí potomstvo býka podľa schopnosti vyprodukovať čo najvyššie množstvo mlieka s čo najnižšou spotrebou krmiva na základe nasledovného vzťahu:
Feed Efficiency = (hodnota vyprodukovaného mlieka v dolároch) – (náklady na krmivo za mlieko navyše) - (osobitné náklady na záchov)

Nový index plodnosti (FI) spája hneď niekoľko reprodukčných ukazovateľov do jedného celkového indexu: zabrezávanie jalovíc, zabrezávanie kráv a celkovú schopnosť kráv začať nový reprodukčný cyklus, prejavovať príznaky ruje a schopnosť donosiť teľa.
Selekcia podľa aktualizovaného vzorca TPI by tak mala zvýšiť profit, efektívnosť a plodnosť.

FI = 18 % zabrezávanie jalovíc (HCR) + 18 % zabrezávanie kráv (CCR) + 64% plodnosť dcér (DPR)
Vzorec pre výpočet TPI:

tpi

* Hodnota 2138 je upravená pre periodickú zmenu bázy, aby index TPI mohol porovnávať plemenné hodnoty-PH priebežne v čase.

Rovnica upravená v decembri 2014.
PTAP = PH Proteín
PTAF = PH Tuk
FE = Efektivita Kŕmenia
PTAT = PH Typ
DF = Index Mliečny Charakter
UDC = Index Vemeno
FLC = Index Končatín
PL = PH Produkčný Život
SCS = PH Somatické Bunky
FI = Index Plodnosti
DCE = PH Ľahkosť Telenia Dcér
DSB = PH Mŕtvo Narodené Teľatá
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti