Späť

Adiabatické chladenie...

Pridané: 17.5.2013 12:30:00 Počet zobrazení: 6518

17 Máj 2013

Chladenie odparovaním

Skúsenosti posledných rokov ukazujú, že vonkajšie teploty každoročne prekračujú dlhodobé maximá. Po zrelej úvahe musíme jednoducho konštatovať, že s teplom sa nám treba naučiť žiť. Sme každodennými svedkami inštalácií klimatizačných chladiacich zariadení, či už v bytoch, rodinných domoch, administratívnych budovách alebo vo výrobných a obchodných prevádzkach. V minulosti nadštandardná a drahá klimatizácia sa stáva nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života najmä počas horúcich letných dní. Na druhej strane sa potvrdzujú aj negatívne dopady používania týchto zariadení nielen z hľadiska vplyvu na ľudský organizmus, ale aj na životné prostredie. Vážnym problémom sa stáva tiež neúmerne vysoká spotreba elektrickej energie pri ich prevádzke, ktorá bude v budúcnosti limitujúcim faktorom ich inštalovania a použitia.
A práve tu chceme poukázať na neuvážené budovanie klimatizačných chladiacich kompresorových systémov, ktoré odborná i laická verejnosť vníma ako jediný technický možný spôsob chladenia. Je prekvapivé, že mnohí špecialisti, projektanti v oblasti klimatizácie - chladenia nepoznajú, nenavrhujú a ani neinformujú o technicky jednoduchších, investične a prevádzkovo nenáročných zariadeniach pre chladenie s podstatne nižšou spotrebou elektrickej energie. Pokiaľ Vás to prekvapuje a ste zvedaví, tak Vám ponúkame jednoduché vysvetlenie. Potreba chladiť vzniká v našich podmienkach prevažne vtedy, keď teplomer začína ukazovať vonkajšie teploty nad 27 stupňov Celzia. (Toto konštatovanie prosíme vnímať s rezervou a neradi by sme sa venovali tejto otázke, nakoľko je predmetom neustáleho skúmania). Cieľom je vytvoriť príjemnú chladenú pohodu priestoru.
Výskumy ukazujú, že produktivita práce a teplota spolu úzko súvisia, podobne ako aj samotný vplyv zvýšenej teploty prostredia vplýva na organizmus človeka alebo zvierat. Otázka vývoja zariadení pre chladenie bola prirodzene prioritne riešená v krajinách, kde bol tento problém prvoradý. Výsledkom snaženia bol vývoj a výroba odparovacieho chladenia. Odparovací chladič je chladič v tvare uzavretej kocky; umiestňuje sa spravidla na streche. Skladá sa zo štyroch odvodových stien tvorených panelmi vyrobenými z materiálu na báze viskózy alebo drevnej hmoty. Ventilátor je umiestený vo vnútri komory - za panelmi.
Ventilátor nasáva vonkajší teplý vzduch cez steny - panely, ktoré sú zvlhčované vodou. Voda sa privádza z vnútra chladiča nad panely a pomocou dýz, vyteká nad panelmi a preteká samospádom panelmi; po prechode nimi vyteká do vaničky na dne chladiča, kde čerpadlo nasaje vodu a cez jednoduchý trubkový rozvod ju opätovne dopraví k dýzam. Prechodom teplého vzduchu panelmi poklesne jeho teplota.
Takto je potom ochladený čerstvý vzduch cez otvor v chladiči vzduchotechnickým potrubím privádzaný priamo do miestnosti. Stály prívod čerstvého chladeného vzduchu z chladiča pretlakom odvádza znehodnotený vzduch z miestnosti buď otvorením okien, dverí alebo vybudovanými otvormi pre odvod vzduchu. V prípade, že by sa vzduch neodvádzal z miestnosti, nastalo by neúmerné zvyšovanie tlaku vzduchu v uzavretom priestore. Predstavme si to ako keď nafukujeme balón, v dôsledku čoho by sa chladenie stalo nefunkčným. Panel je konštrukčne navrhnutý tak, že voda, ktorá ho zvlhčuje, neprichádza priamo do styku so vzduchom prúdiacim kanálikmi v paneli, čo zabraňuje vytváraniu kvapiek v pretekajúcom vzduchu. Voda zvlhčujúca panely je recirkulačná; privádzaná voda slúži na doplnenie úbytku vody. Fyzikálne proces prebieha tak, že sa znižuje hodnota zložky citeľného tepla, čím sa zvyšuje hodnota zložky latentného tepla. Hodnota citeľného tepla sa zníži na jednu tretinu, čo sa prejaví skutočným poklesom teploty privádzaného - ochladeného vzduchu; zvýšenie latentného tepla sa prejaví zvýšením vlhkosti vzduchu. V našich klimatických podmienkach má táto skutočnosť len okrajový vplyv, a to pri extrémnych zmenách počasia - napríklad tesne pred búrkou, keď je vlhkosť vzduchu vysoká.
Pre jednoduchšie vysvetlenie uvedieme príklad: jeden liter vody pridaný v 1m3 vzduchu má za následok zníženie jeho teploty približne o 10 stupňov Celzia.
Teraz sa pokúsime o jednoduchý popis odparovacieho chladenia. Ide o zariadenie pozostávajúce z panelov a ventilátora, ktoré nasáva vonkajší teplý vzduch; ten sa ochladzuje prechodom zvlhčenými panelmi a takto je čerstvý ochladený vzduch privádzaný do požadovaného priestoru, z ktorého je znehodnotený starý vzduch zasa pretlakom odvádzaný.
V prípade, že chceme porovnať klasický kompresorový chladiaci systém s odparovacím chladením, vychádza že :
- investičné náklady na realizáciu sú nižšie
- náklady na prevádzku sú podstatne nižšie z dôvodu nižšej spotreby elektrickej energie a jednoduchosti danej konštrukciou zariadenia
- účinnosť zariadenia so vzrastajúcou vonkajšou teplotou rastie
- neexistuje problém výroby, úniku a likvidácie chladív – freónov, čo je z hľadiska ochrany životného prostredia veľmi pozitívne
- hodnoty ukazovateľov C a CO2 sú podstatne nižšie
- z hľadiska vplyvu na človeka nemôžu nastať zdravotné ťažkosti vznikajúce neúmerným rozdielom teplôt v klimatizovaných priestoroch oproti vonkajšej teplote, privádzaný vzduch je čerstvý, nie recirkulačný.
 

Kliknutím na nižšie umiestnený obrázok CHOV KRÁV si možete stiahnuť podrobnejšie info o adiabatickom chladení.

a

Odparovacie chladiče sú pre svoje vlastnosti vhodné do priestorov veľkoplošných hál, výrobní, obchodov, reštaurácií, práčovní, kuchýň, spoločenských priestorov, rodinných domov, hál pre chov hydiny, prasiat, hovädzí dobytok ; skrátka - všade tam, kde je potrebné chladiť výkonne a efektívne.
Odparovacie chladiče nie sú nijaké „zázračné“, ale skutočne reálne a funkčné zariadenia, čo potvrdzujú skúsenosti so systémami inštalovanými aj v našich podmienkach. Zariadenia pracujú efektívne a spoľahlivo. Inštalácia odparovacích chladičov prinesie pri nízkych nákladoch vybudovanie vysoko efektívneho a výkonného chladiaceho systému.
Vhodnou kombináciou odparovacích chladičov s klasickým klimatizačným a vetracím zariadením sa dajú dosiahnuť vysoké úspory elektrickej energie, a to bez podstatných zásahov aj v už vybudovaných, prevádzkovaných klasických systémoch.

Foto z realizovaného projektu v ČR na družstve - Dub na Morave

1

 2           

3

4

5

6

V prípade záujmu kontaktujte:

CLIMAT s.r.o.,
Edisonova 35, 821 04 Bratislava,
tel.: 02/43414833, fax: 02/43422935,
e-mail: climat@nextra.sk, www.climat.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti